Egyre több munkahelyen figyelnek arra, hogy a munkavállalók irodában töltött napjai komfortosan teljenek. Közismerté vált az irodai wellbeing kifejezés. Ennek hatására új funkcióval rendelkező terek is megjelentek a munkahelyeken: Ma szinte már nincs iroda kávézásra, beszélgetésre alkalmas kényelmes terek nélkül.
Meglehetősen vitatható a kávé emberi szervezetre gyakorolt hatása az elfogyasztott mennyiségtől függően. De nem is az a lényeg, hogy mit fogyasztunk vagy nem fogyasztunk ezekben a hangulatosan kialakított irodaterekben, hanem hogy találkozunk egymással, beszélgetünk, információt cserélünk. Csak úgy, mint régen a dohányzásra kijelölt helyiségekben, ahol gyakran a nem dohányzó kollégák is megfordultak, mert nem akartak kimaradni a csapatból, az ott elhangzottakból.
Nemcsak kávé
Az irodák legfontosabb informális találkozási pontjai lettek tehát a kávézó sarkok. Ezeknek a kávé adja ugyan a nevét, de sok helyen – a munkavállalók sokszínű igényeire reagálva – egyre szélesebb kínálatot biztosítanak az irodában megfordulók számára. Nem kérdés, hogy legalább 3 féle alternatív tejet találunk a hűtőben, vannak gyümölcsnapok, széles teaválaszték. Sőt találkoztunk már olyan céggel is, ahol az irodai bárpultban alkohol is lapult. (Amit természetesen csak jeles napokon, rendezvényeken fogyasztanak.)
Az sem feltétlenül elvárás, hogy a munkáltató finanszírozza ezeket az ellátmányokat, hiszen vannak munkahelyi közösségek, ahol a konyhapulton napi szinten jelennek meg a saját készítésű sütemények, saját kertben szedett gyümölcsök.
Generációs különbségek.
Korábbi felméréseink alapján egyértelmű, hogy a fiatalabb generáció nyitottabb ezekre az alternatív irodai terekre. Vannak, akik akár az egész munkanapot el tudnák tölteni egy kávézónak berendezett irodarészen. Ezért olyan belsőépítészeti és technológiai megoldásokat javaslunk ügyfeleinknek, amik lehetővé teszik ezekben a terekben is a hosszabb munkavégzést is akár. Legyenek például megfelelő méretű asztalok, konnektorok, hangszigetelés, kényelmes székek.
Megváltozott irodai funkció
Sok cég életében az iroda ma már nem a munkavégzés elsődleges színtere, sokkal inkább a személyes találkozásoké. Ehhez pedig hasznosak az, az open office terektől elszeparáltabb, beszélgetésekre alkalmas irodarészek kialakítása. Mivel ezeknél a cégeknél az iroda az otthoni kényelemmel is versenyez, egyre gyakrabban látunk lounge hangulatú tereket kanapékkal, fotelekkel, mintha csak valamelyikünk nappalijában találkoznánk egymással.
A kávézósarkok kialakításakor az alábbiakra figyelj!
- Legyen benne vizesblokk! Annak hiánya megnehezíti a használatot. A piszkos csészék vagy örökre piszkosak maradnak, vagy végleg eltűnnek innen.
- Legyen intim az elhelyezése! Akkor éri el igazán a funkcióját, ha kicsit eldugottabb helyen van, hogy az ott lévők ne legyenek szem elött. Illetve a hangszigetelés is fontos annak érdekében, hogy se a beszélgetések, se a kávéfőző hangja ne zavarja meg a közelben dolgozókat.
- Hatékony térkihasználás! Kicsi, másra nem használható terek alkalmasak lehetnek pár személyes sarkok kialakítására is.
- Alakíts ki kommunikációs felületeket! A belső kommunikációt is segítheti, ha ezeken a területeken helyezel ki plakátokat, néhány hasznos üzenetet. A digitális üzenetek tömkelegében lehet ezek jobban célt érnek.
- Biztosíts többféle ülő- és állóhelyet! Jót tesz, ha a kollégák nem egész nap a gép elött ülnek. Nem mellesleg az eltérő testhelyzetek segíti a nézőpontváltást is.